تبلیغات

عکس|SMS|فال|داستان|آموزش
3ستاره
3ستاره
 
 
تاریخ :  سه شنبه 24 دی 1392
3ستاره
3ستاره
نویسنده :  سه ستاره

آیا احتمال دارد تهران هم این روزها بلرزد/ زلزله‌ ۱۰ ریشتری؟

آیا احتمال دارد تهران هم این روزها بلرزد/ زلزله‌ ۱۰ ریشتری؟

به گزارش جهان، کارشناسان می‌گویند کمتر شهری در ایران به دور از زلزله است چرا که کشورمان روی یکی از دو کمربند زلزله جهان قرار دارد و ۸۰ درصد آن در معرض خطر زلزله‌شدید است. بررسی‌های علمی نشان می‌دهد که از ۶۰۰ شهر کشور تنها ۶ شهر در امان هستند. گسل‌ها و آتش‌فشان‌ها تنها علامت‌هایی بی‌خطر روی نقشه نیستند. آنها می‌توانند فعال شوند و زلزله را برای ایرانی‌ها به ارمغان بیاورند!‌

هنوز خاطره تلخ زلزله اهر، هریس و ورزقان در آستانه اولین سوز هوای سرد از خاطر ایرانی‌ها نرفته بود که امسال نیز سال نوی جامعه ایرانی با زلزله‌های پی در پی تلخ شد. پس از تعطیلات نوروزی، روزی نیامده که ایرانی‌ها نام زلزله را از رسانه‌های کشور نشنوند. یک روز زمین در بوشهر و دشتی می‌لرزد و یک روز در خراسان. روز دیگر شهرهای سراوان و خاش در سیستان و بلوچستان طعمه زلزله می‌شود و پس از آن تسوج در آذربایجان‌شرقی می‌لرزد. جدیدترین خبرها هم از تکان‌های زمین در استان‌های فارس و اصفهان خبر می‌دهد.

از سوی دیگر دیروز خبرگزاری ایلنا به نقل از مرکز زمین‌شناسی آمریکا اعلام کرد که بین روزهای ۵ تا ۱۰ اردیبهشت زلزله‌ای به بزرگی ۹ تا ۱۰ ریشتر در خاورمیانه به وقوع خواهد پیوست که این زلزله می‌تواند کل منطقه خاورمیانه را به طور کامل تخریب و در عمق زمین دفن کند.

پیش‌بینی‌ای که بهرام عکاشه پدر زلزله‌شناسی ایران‌آن را «داستان» خوانده و غیر ممکن می‌داند. او به تهران امروز می‌گوید:« زلزله‌ای با شدت ۱۰ ریشتر تنها در مکانی رخ می‌دهد که بین اقیانوس و قاره باشد. با توجه به تحمل سنگ ها در منطقه خاورمیانه وقوع چنین زلزله‌ای بعید است.»

*خطر زلزله احتمالی تهران هنوز وجود دارد

این لرزش‌ها هیچ‌گاه سبب نشده تا کارشناسان از زلزله احتمالی تهران غافل شوند! چرا که رشد بی‌رویه این کلانشهر طی دهه‌های اخیر سبب شده تا تمرکز جمعیت و سازه‌های فرسوده و غیراستاندارد به خطری جدی تبدیل شود.

به گفته بهرام عکاشه پدر زلزله‌شناسی ایران و رئیس سابق بخش زلزله‌شناسی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران «وقوع زلزله‌های پی در پی در کشور نشان می‌دهد که منطقه در زمینه زلزله آبستن حوادثی است.»

او می‌گوید: «بروز زلزله در نقاط مختلف کشور به این معنا نیست که انرژی در منطقه تخلیه شده و دیگر از زلزله‌های بعدی مصون هستیم بلکه گویای این موضوع است که ایران در این شرایط به علت مباحث زمین ساختی در برابر زلزله بسیار آسیب‌پذیر است. برای همین است که سازمان مدیریت بحران باید آمادگی کافی برای مقابله با زلزله تهران را داشته باشد. تصورها باید این باشد که زلزله پشت در منتظر است.»

*کاهش مقاومت سنگ‌ها

یک هفته پس از تعطیلات نوروزی امسال، هنوز حال و هوای دید و بازدید و مسافرت نوروزی از سر مردم نپریده بود که زلزله‌ای به بزرگی ۶٫۱‌‌ریشتر شهرستان دشتی در استان بوشهر را لرزاند. کشته شدن ۳۷ نفر از هموطنان‌مان در این استان سبب شد تا آیت‌الله صفایی‌بوشهری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر، یک روز پس از زلزله، در این استان سه روز عزای عمومی اعلام کند.

اما این همه ماجرا نبود. تکان‌های شدید زمین در این استان، ۸۵۰ زخمی را راهی بیمارستان کرد و شائبه آسیب‌دیدن نیروگاه اتمی استان بوشهر را به وجود آورد. شائبه‌ای که هم از سوی حسنوند استاندار این استان و هم توسط جعفری مجری طرح نیروگاه بوشهر در همان دقایق اولیه تکذیب شد.

*باز هم زلزله!

خبرهای بعدی از زلزله‌هایی با شدت کمتر در تسوج آذربایجان‌شرقی و خراسان رسید. اما به فاصله یک هفته از زلزله بوشهر؛ گُشت، خاش و سراوان در سیستان و بلوچستان لرزید. زمین لرزه‌ای با شدت ۷٫۸ ریشتر که حتی در دهلی نو احساس شد و مردم در امارات متحده عربی یک شب را از ترس پس لرزه‌ها در خیابان صبح کردند.

آن سوی مرزهای شرقی کشور، در کویته نیز چند شهروند پاکستانی زیر آوار زلزله جان باختند. به گفته عکاشه «پدیده‌ای که با آن مواجه‌ایم و تکرار زلزله‌ها در استان‌های مختلف، نشانه این است که باید آمادگی بیشتری در ارتباط با زلزله داشت. با اینکه عامل وقوع زلزله را می‌توان در دو دسته در کشور تقسم‌بندی کرد؛ زلزله‌های ناشی از فعالیت‌های آتش‌فشانی و زلزله‌های ناشی از عوامل زمین‌ساختی اما کوه‌های البرز و زاگرس و همچنین منطقه کویر با یکدیگر در ارتباط هستند.»

او ادامه می‌دهد: «زلزله‌های اخیر ناشی از فشارهای زمین ساختی است و فشارهای زمین ساختی به دلیل حرکت صفحه شبه جزیره عربستان به سمت شرق، شبه قاره هند به سمت شمال غرب و صفحه دریای عمان به زیر صفحه منطقه سیستان و بلوچستان است. همین فشارهاست که موجب کاهش مقاومت سنگ‌ها و در پی آن وقوع زلزله‌شده است و ما باید همیشه در حالت آماده باش باشیم.»

*پایتخت و زلزله احتمالی

چند سالی می‌شود که اخبار زلزله احتمالی پایتخت داغ است. قرار است پایتخت در جنگی نابرابر با زلزله بجنگد. هرچند با توانمندی‌ و قابلیت‌های موجود و با طراحی و راه‌اندازی «سامانه تخمین خسارت» گامی موثر در زمینه تطبیق نیازها در زمان بحران برداشته شده است، اما تاثیر مولفه‌های متعددی چون شدت، فاصله، عمق و… در افزایش یا کاهش خسارات وارده را نمی‌توان نادیده گرفت. به همین دلیل تخمین میزان خسارات و تلفات میسر نیست و در ادامه آن نمی‌توان میزان آمادگی را مشخص کرد.

عکاشه در این باره می‌گوید: «حداقل می‌توان ۱۰ مورد مستند را با اعداد و ارقام ثبت شده نشان داد که زلزله‌های پهنه تهران با شدتی بالا نظیر ۷٫۷ ریشتر رخ می‌دهد. مثلا در سال ۱۸۳۰ میلادی در ماه مارس در پهنه تهران زلزله‌ای رخ داد که با در نظر داشتن جمعیت آن زمان حدود ۴۵ هزار نفر کشته شدند. پهنه تهران این روزها ۱۴ میلیون نفر جمعیت دارد. بدون شک با وقوع چنین زلزله‌ای تعداد کشته شده‌ها میلیونی خواهد بود.»

او ادامه می‌دهد: «این اظهارنظر تنها بر اساس تفکرات شخصی من نیست. در سال ۸۰ شهرداری تهران و آژانس بین‌المللی حوادث غیر مترقبه قراردادی را منعقد کردند که به موجب آن شهر تهران از نظر آسیب‌پذیری در برابر زلزله مورد بررسی قرار گرفت و در آن خسارت جانی به تهرانی‌ها تا میلیون‌ها نفر اعلام شد.»

کارشناسان می‌گویند برای پایتختی که بیش از ۲۰۰ سال عمر دارد نمی‌توان با برنامه‌های ضربتی آمادگی در برابر زلزله ایجاد کرد چرا که در زمان بزرگ شدن این شهر، برنامه مدونی برای اقدامات پیشگیرانه درباره نوسازی بافت فرسوده، مقاوم‌سازی بیمارستان‌ها، مدارس، پل‌ها و… انجام نشده است. به همین دلیل است که وضعیت امروز تهران با ۵۰ سال پیش از آن در برابر زلزله متفاوت است.

اگر در این شهر زلزله‌ای ۷ ریشتری رخ دهد خسارت‌های مالی زیادی به افراد وارد می‌شود. زخمی‌های زیادی بر جای می‌گذارد. صدمات زیادی به شریان‌های حیاتی آب، برق، گاز، پل‌های مواصلاتی و… وارد می‌شود و چون اقدامات زیادی درخصوص پیشگیری انجام نشده، توان موجود خیلی از سازمان‌ها جوابگوی وضع به وجود آمده نیست. همین احتمالات است که سبب می‌شود از این پس هرگاه به نقشه نگاه می‌کنید، گسل‌ها را خطوط ممتد بی‌خطر نپندارید!
منبع: تهران امروز
:: برچسب‌ها: آیا در تهران زلزله می آید , احتمال زلزله تهران ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
Сialis جمعه 2 شهریور 1397 01:32 ق.ظ
I like the valuable information you provide in your articles.
I will bookmark your blog and check again here frequently.
I am quite certain I'll learn many new stuff right here!
Good luck for the next!
Rodolphe چهارشنبه 3 مرداد 1397 11:13 ب.ظ
Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring on other blogs?

I have a blog based on the same topics you discuss and would love to have you share
some stories/information. I know my audience would value your work.
If you're even remotely interested, feel free to shoot me
an e-mail.
Gordan جمعه 15 تیر 1397 11:20 ب.ظ
Wow, incredible blog layout! How long havce you been blogging fߋr?
yoou make blogging lߋok easy. The ovgerall lok of yohr ѕie is fantastic,let alonme the
content!
Lemmie شنبه 9 تیر 1397 01:23 ق.ظ
My partner and І absolutеly love yоur blog and find nearly
aⅼl ߋf yoսr post'ѕ to be precisely wһat I'm
lߋoking for. Wouⅼɗ youu offfer guest writers tօ write content available for
you? I wouldn't mind composing ɑ post oг elaborating ⲟn mɑny of the
subjects yօu writе in relation tⲟ here.
Again, awesome website!
Goedkope Viagra Kopen پنجشنبه 31 خرداد 1397 04:49 ق.ظ
Hi there, after reading tһis remarkable piece оf writing i am tоo delighted to share my knowledge here with friends.
jANAH stone پنجشنبه 24 خرداد 1397 12:52 ب.ظ
What i d᧐n't realizse іs iin reality һow you're no longеr
reаlly a l᧐t more smartly-ⅼiked tһan youu miɡht be now.

You are ѵery intelligent. You know therefore
ѕignificantly ԝhen itt comes to this subject, produced mee іn mʏ opinnion believе it from numerous ᴠarious angles.Itss ⅼike men and women аre not involved ᥙntil іt is something tto accomplish ԝith
Girl gaga! Уⲟur own stuffs ցreat. Ꭺll tthe time
take care of it up!
eyelashes Growth شنبه 29 اردیبهشت 1397 02:11 ق.ظ
Definitely consider that which you stated. Your favorite reason seemed to be at thee internet the easxiest thing to understan of.
I say to you, I definitely get irked whilst other people
think about worries that they jusat don't realize about. You managed to hiit the naqil upon the top as
well as outlined out the whole thing without having side effect , other folks could take a signal.
Will likely be again to get more. Thank you
What do you do for a sore Achilles tendon? پنجشنبه 16 شهریور 1396 05:59 ق.ظ
Hey There. I discovered your blog the usage of msn. This is a
really well written article. I'll make sure to bookmark it and return to learn extra of
your useful info. Thank you for the post. I'll certainly return.
How did the Achilles tendon get it's name? جمعه 3 شهریور 1396 11:25 ق.ظ
Very good article! We will be linking to this great content
on our site. Keep up the great writing.
Why does it hurt right above my heel? شنبه 14 مرداد 1396 10:56 ق.ظ
Great post. I was checking continuously this blog and I'm impressed!

Very useful info particularly the last part :) I care for
such information a lot. I was looking for this certain info for a
long time. Thank you and best of luck.
How do you prevent Achilles tendonitis? یکشنبه 8 مرداد 1396 09:03 ق.ظ
Thanks a bunch for sharing this with all of us you actually
know what you're talking about! Bookmarked. Kindly additionally discuss with my website =).

We can have a hyperlink trade contract between us
Foot Pain یکشنبه 8 مرداد 1396 06:09 ق.ظ
Awesome things here. I'm very satisfied to see your article.
Thank you a lot and I'm taking a look forward to touch you.
Will you please drop me a mail?
Foot Pain یکشنبه 8 مرداد 1396 03:46 ق.ظ
Very quickly this web page will be famous amid all blogging viewers, due
to it's good articles or reviews
Why do they call it the Achilles heel? یکشنبه 8 مرداد 1396 03:41 ق.ظ
Incredible! This blog looks just like my old one! It's on a entirely different subject but it has pretty
much the same layout and design. Great choice of colors!
Foot Complaints یکشنبه 8 مرداد 1396 03:22 ق.ظ
Excellent blog here! Also your site loads up fast!
What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
I wish my web site loaded up as fast as yours
lol
Foot Pain یکشنبه 8 مرداد 1396 03:06 ق.ظ
Hi, i think that i saw you visited my web site so i
came to “return the favor”.I'm trying to find things to improve my
site!I suppose its ok to use some of your ideas!!
Foot Pain یکشنبه 8 مرداد 1396 03:05 ق.ظ
I am sure this piece of writing has touched all the internet people,
its really really nice piece of writing on building up new webpage.
Foot Pain یکشنبه 8 مرداد 1396 02:45 ق.ظ
Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to exchange solutions
with others, be sure to shoot me an email if interested.
Foot Pain یکشنبه 8 مرداد 1396 02:33 ق.ظ
Hi, i feel that i saw you visited my website so i came to go back the favor?.I'm attempting to find things to enhance my
site!I guess its good enough to make use of a few of your ideas!!
Foot Complaints یکشنبه 8 مرداد 1396 02:17 ق.ظ
I just couldn't leave your website before suggesting that I extremely
loved the usual info an individual provide on your guests?
Is gonna be again steadily to check out new posts
Foot Issues یکشنبه 8 مرداد 1396 02:05 ق.ظ
I've been browsing on-line more than 3 hours these days, but I by
no means found any interesting article like yours. It's
lovely worth sufficient for me. In my view, if all website owners and bloggers made just right content as you did, the internet shall be
a lot more useful than ever before.
Foot Issues یکشنبه 8 مرداد 1396 01:57 ق.ظ
whoah this blog is excellent i really like studying your posts.

Stay up the great work! You already know, many persons are looking round for this information, you can help
them greatly.
How can I increase my height after 18? یکشنبه 8 مرداد 1396 01:53 ق.ظ
Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like
you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics
to drive the message home a bit, but instead of that, this is great blog.
An excellent read. I'll certainly be back.
Foot Complaints یکشنبه 8 مرداد 1396 01:50 ق.ظ
I don't even understand how I ended up here, however
I thought this put up was once good. I don't recognise who you might be but certainly you
are going to a famous blogger should you aren't already.

Cheers!
Foot Pain یکشنبه 8 مرداد 1396 01:44 ق.ظ
Hello there! Would you mind if I share your blog with my zynga group?
There's a lot of people that I think would really
enjoy your content. Please let me know. Cheers
Foot Pain یکشنبه 8 مرداد 1396 01:44 ق.ظ
Can I simply say what a relief to find somebody who really knows what
they're talking about on the net. You certainly know how to bring a problem to light and make it important.
A lot more people ought to check this out and understand this side of your
story. It's surprising you aren't more popular given that you
most certainly have the gift.
Foot Issues یکشنبه 8 مرداد 1396 01:33 ق.ظ
I'm really enjoying the design and layout of your website.
It's a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit
more often. Did you hire out a designer to create your theme?
Fantastic work!
Foot Pain یکشنبه 8 مرداد 1396 01:33 ق.ظ
Hi there! I could have sworn I've been to this website before
but after browsing through some of the post I
realized it's new to me. Anyways, I'm definitely happy I found it
and I'll be book-marking and checking back often!
Foot Pain یکشنبه 8 مرداد 1396 01:26 ق.ظ
Hello there! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
I'm getting fed up of Wordpress because I've had
problems with hackers and I'm looking at alternatives
for another platform. I would be fantastic if you could
point me in the direction of a good platform.
Foot Complaints یکشنبه 8 مرداد 1396 01:15 ق.ظ
Good day! This is my first visit to your blog! We are a
collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
Your blog provided us valuable information to work on. You have done a wonderful
job!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان : 1
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

این صفحه را به اشتراک بگذارید
 
 
3ستاره
  3ستاره  
خرید تی شرت محرم خرید تی شرت محرمعینک آفتابی ریبنعینک police آموزش خیاطی - آموزش خیاطی http://doctorsinatea.parsiablog.com